Snippet

#FMF2018: Dzień 4 - Cinematic Piano i Video Games Music Gala!

Reakcje: 

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie to jeden z najważniejszych Festiwali muzyki filmowej w Europie i na świecie. Prezentuje muzykę tworzoną na potrzeby kina jak i telewizji oraz gier wideo. Wydarzenie to wyróżnia się śmiałą organizacją, innowacyjnością w sferze technologii dźwięku i obrazu, a także niesamowitą widowiskowością. Podczas festiwalu odbywają się retrospektywy i koncerty galowe, koncerty monograficzne oraz liczne wydarzenia poboczne jak wywiady czy też warsztaty. Zwieńczeniem każdej edycji jest symultaniczny pokaz filmu z muzyką na żywo. W tym roku przypada już 11 edycja. Czeka na nas mnóstwo atrakcji i dobrej muzyki.

11 Festiwal Muzyki Filmowej 2018, Dzień 4

Cinematic Piano / Video Games Music Gala
Data: 2.06.2018
Godz: 15:00 / 19:00
Miejsce: Centrum Kongresowe ICE / TAURON Arena Kraków

Cinematic Piano/ Video Games Music Gala

Czwarty dzień festiwalu upłynął nam bardzo szybko i przyjemnie. W ciągu tego dnia organizatorzy zaplanowali dla nas dwa koncerty. Były to dwa bardzo różne wydarzenia, albowiem po południu mieliśmy bardzo minimalistyczny i klimatyczny koncert, a wieczorem wielka i majestatyczną galę.

Dzień rozpoczął koncert zorganizowany w Centrum Kongresowym ICE. Była to kolejna edycja koncertów z serii Cinematic Piano. W tym roku na koncercie pojawili się: Volker Bertelmann (znany pod pseudonimem Hauschka) i słynny minimalista Dustin O’Halloran! Obydwoje współpracowali przy muzyce do filmu "Lion. Droga do domu" za którą zresztą otrzymali nominacje do Oscara. Koncert pomimo majestatycznej sali okazał się bardzo kameralny. Zresztą tak samo było w zeszłym roku. Koncerty z tego cyklu zawsze są minimalistyczne w swojej formie, ale niezwykle potężne w muzyczne doświadczenia. Tak samo było i w tym roku. Duet zaprezentował nam nie tylko muzykę z filmu, ale również swoje osobiste dokonania. Podczas tego wydarzenia kompozytorzy przenieśli nas do innej rzeczywistości. Wprowadzili w trans i uwiedli nas swoimi niesamowicie przejmującymi kompozycjami. Jak stwierdził Dustin O'Halloran: "i ja, i Volker jesteśmy bardzo wrażliwi na dźwięk". Hauschka dodał: "Działamy zgodnie z przeczuciem, w tym cała tajemnica. To, co intuicyjne, przychodzi do nas pierwsze, na tym budujemy naszą muzykę". Na sam koniec twórcy zaprezentowali nam wariację motywu Jóhanna Jóhannssona z utworu Flight From The City z jego albumu Orphée. Był to występ pamięci niedawno zmarłego kompozytora, prywatnego przyjaciela obydwu z panów. Z kolei cały koncert został zadedykowany rozgłośni radiowej RMF Classics, z okazji piętnastolecia jej istnienia. Całe wydarzeni okazało się dla mnie niesamowitym przeżyciem, które na długo zapadnie w mojej pamięci. Minimalizm i moc wydarzenia niesamowicie mnie wzruszyły. Już w zeszłym roku podkreślałem, że Cinematic Piano to jeden z moich ulubionych koncertów, a teraz nie pozostaje mi nic innego jak podtrzymać swój pogląd przez kolejny rok. To było coś niesamowitego. I choć widownia nieco świeciła pustkami, to gorąco zachęcam wybrać się na kolejną edycję (mam nadzieję, że takowa się odbędzie), albowiem to doprawdy doświadczenie nie do zapomnienia. Gorąco polecam.

Natomiast wieczorem czekała na nas coroczna festiwalowa gala muzyki filmowej. W tym roku organizator poświęcił to wydarzenie muzyce do gier wideo, która w ostatnich latach stała się równie popularna. Wydarzenie o nazwie Video Games Music Gala otworzyła suita Michaela Giacchino z gry Medal of Honor — pierwszej gry wideo, która otrzymała bogatą, profesjonalną oprawę muzyczną, dając tym samym początek nowej gałęzi muzyki. I właśnie na tym polegała cała gala. Zaprezentowano nam nie tylko jedne z najsłynniejszych kompozycji do gier, ale również drogę, jaką przebył cały gatunek. Pokazano nam ewolucję muzyki do gier, która wraz z czasem zaczęła nabierać kształtów i przypominać to, co możemy usłyszeć obecnie. Ja muszę przyznać, że wielkim znawcą muzyki do gier nie jestem. Tak naprawdę nie wiem praktycznie o niej nic. Udało mi się usłyszeć jedynie muzykę do wybranych tytułów (czyli do tych, w które grałem, a nie ma tego zbyt wiele, bo gram raz na kilka lat) i jestem pod wielkim wrażeniem dokonań kompozytorów. Mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się lepiej zapoznać z tym gatunkiem. Jednakże dla graczy koncert był zapewne niezłą gratką, biorąc pod uwagę gwiazdy, które mogliśmy spotkać na widowni. Gośćmi koncertu byli: Elliot Goldenthal (ze skomponowaną specjalnie dla słuchaczy FMF Final Fantasią, opartą na motywach ze zrealizowanego na podstawie gry filmu Final Fantasy: Wojna dusz), Austin Wintory (Journey, ABZÛ, Assassin’s Creed Syndicate), Richard Jacques (Headhunter, James Bond 007), Jesper Kyd (Assassin’s Creed, Assassin’s Creed 2, Hitman 2), Christopher Drake (Batman), Norman Kim (aranżacja Silent Hill Daniela Lichta, poświęcona pamięci zmarłego w ubiegłym roku kompozytora), autorzy słynnego na cały świat, polskiego Wiedźmina: Marcin Przybyłowicz, Piotr Musiał i Mikołaj Stroiński czy Jan Sanejko — laureat FMF Young Talent Award 2014, współtworzący z Marcinem Przybyłowiczem muzykę do gry Phantom Doctrine. Ponadto pojawiła się Irlandzka "królowa muzyki do gier", Eímear Noone, która przyjechała na festiwal z niezwykłym projektem osnutym wokół swojej muzyki do World of Warcraft. Noone zaprosiła do wspólnego koncertowania fanów z całego świata, tworząc w ten sposób międzynarodową orkiestrę wykonującą jej kompozycje w swoich domach. Był to jeden z ciekawszych punktów gali, gdy kompozytorka stanęła za pulpitem dyrygenckim i poprowadziła muzyków zgromadzonych na scenie, kiedy w tym samym czasie wyświetlony został materia wideo ukazujący nam filmiki różnych osób grających bądź śpiewających motyw z gry.

Na scenie w TAURON Arenie Kraków wystąpili: Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, przygotowany przez Wiesława Delimata Chór Pro Musica Mundi oraz znakomici, charyzmatyczni soliści jak: Tina Guo (wiolonczela/wiolonczela elektryczna), Sara Andon (flet), Anna Karwan (głos), Norman Kim (mandolina elektryczna, głos), Benoit Grey (gitara basowa, kontrabas) i Przemysław Sokół (flugelhorn). Koncert poprowadził Ludwig Wicki, związany z festiwalem od początku jego istnienia. "To było dla nas ogromne wyzwanie. Głównie dlatego, że ta muzyka nie powstawała z myślą o orkiestrze. Jej wykonawcami były zwykle komputery. Ale zabrzmiało wszystko wspaniale!" – mówił o swoich wrażeniach maestro.

Sobota upłynęła nam w niesamowitej atmosferze. Najpierw mieliśmy klimatyczne Cinematic Piano, a następnie majestatyczną coroczną galę z muzyką do gier wideo. Było wspaniale. A już jutro ostatni dzień z pasma głównych wydarzeń festiwalu, czyli "Casino Royale" z muzyką na żywo!

Galeria:

Wideo relacja:
Playlista:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz