Snippet

Claire i Laura to najlepsze przyjaciółki od dzieciństwa. Są nierozłączne i dzielą ze sobą wszystkie najważniejsze momenty życia. Pewnego dnia Laura zapada na ciężką chorobę i wkrótce potem umiera. Claire popada w depresję. Chcąc sobie poradzić ze stratą, zaczyna pomagać Davidowi – mężowi przyjaciółki, który samotnie wychowuje niemowlę. Kobieta nie wie jednak, że mężczyzna ukrywa przed światem mroczny sekret.

gatunek: Dramat
produkcja: Francja
reżyser: François Ozon
scenariusz: François Ozon
czas: 1 godz. 45 min.
muzyka: Philippe Rombi
zdjęcia: Pascal Marti
rok produkcji: 2014
budżet: -
ocena: 7,5/10











 
Zabawa konwencją


Najnowszy film François Ozon jest jednym z tych po których nie wiadomo czego się spodziewać. Nawet wiedząc o czym opowiada nie jesteśmy w stanie przewidzieć jego przebiegu zdarzeń, gdyż fabuła jest strasznie zakręcona. Nawet po tym jak cała tajemnica się rozwiązuje nadal nie wiadomo co twórcy wymyślą. Oczywiście piszę o tym w pozytywnym znaczeniu gdyż "Nowa dziewczyna" jest niezwykle śmiałą i szokującą  produkcją.

Prawdę powiedziawszy ciężko jest odebrać film jednoznacznie. Wszystko to za sprawą niezwykle kreatywnej żonglerki jakiej dokonuje reżyser filmu. Opowiadając nam jedną i tę samą historię posługuje się rozmaitymi gatunkami opowieści, aby stworzyć niezwykle oryginalne połączenie. Z dramatycznego i smutnego początku jest w stanie przejść w tajemniczą i dziwną intrygę po czym jest w stanie przerzucić się na komediową aurę, a następnie sentymentalną podróż. I tak w kółko. Co ciekawe bardzo zgrabnie wychodzi mu zmienianie owych gatunków, a efekt całościowy budzi respekt. Sama fabuła filmu jest ciekawą i wciągającą opowieścią, która oprócz tego jest wartka i niezwykle pojemna w treść. Wydarzenia ekranowe potrafią szokować, rozśmieszyć do łez, a nawet wzruszyć. Ze względu na problematyczną tematykę obrazu nie jesteśmy w stanie przejść obok przedstawianych zdarzeń obojętnie. Nakłaniają nas one do własnych refleksji na temat poruszanych na ekranie wątków. Choć z początku twórcy zaserwowali nam mocny start, który odpowiednio napędził całą historię, to jednak niestety w pewnym momencie przedobrzyli. Tak około trzy czwarte produkcji przebieg akcji drastycznie się zmienia co wcale nie wychodzi jej na dobre. Zdarzenia zaczynają robić się zawiłe i męczące, a całość zaczyna wyzbywać się jakiegokolwiek sensu. Oprócz tego opowieść przenosi się w erotyczną strefę fantazji, która pozostawia wiele do myślenia jeśli chodzi o jej umieszczenie w obrazie.

Jeśli chodzi o aktorstwo w filmie François Ozon to nie mamy na co narzekać gdyż stoi ono na wysokim poziomie. Głównie jest to zasługa dwojga aktorów, którzy stoją na czele obsady czyli rewelacyjny Romain Duris oraz równie dobra Anaïs Demoustier. Cała reszta jest odsunięta na dalszy plan co wcale nie oznacza, że nie są w stanie grać równie przekonująco.

Jak już wcześniej wspomniałem produkcja jest w stanie pochwalić się oryginalnym klimatem, który ma w sobie swój urok. Oprócz tego mamy także świetnie wpasowującą się w obraz muzykę oraz rewelacyjny humor, który niejeden raz nas rozśmieszy.

"Nowa dziewczyna" pomimo niezbyt udanej końcówki, film francuskiego reżysera niespodziewanie przypadł mi do gustu. Nie wiem jak to się stało, ale historia urzekła mnie swoją niecodziennością i nie żałuję, że wybrałem się na seans. Oczywiście nie wspominając już o tym, że reżyser wyraźnie lubi szokować swoimi dziełami to warto jednak zwrócić uwagę na problematykę jaką porusza obraz. Nie mam na myśli zakończenia, ale sam problem dotyczący osób z takimi skłonnościami. Kto widział ten wie o co mi chodzi ;)


Zapraszamy do lajkowania naszego profilu na facebook'u abyście zawsze byli na bieżąco z recenzjami.

Akcja filmu Kryptonim U.N.C.L.E. rozgrywa się w latach 60. XX wieku, w kulminacyjnym okresie zimnej wojny. Skupia się na postaciach agenta CIA Napoleona Solo oraz agenta KGB Illyi Kuryakina. Agenci, zmuszeni odłożyć na bok wzajemne animozje, łączą siły, aby powstrzymać tajemniczą międzynarodową organizację przestępczą, której celem jest zburzenie równowagi sił poprzez rozprzestrzenianie broni i technologii nuklearnej. Jedyny trop, do jakiego udało im się dotrzeć, to córka zaginionego niemieckiego profesora, który jako jedyny jest w stanie przeniknąć do organizacji przestępczej. Agenci muszą ścigać się z czasem, aby go odnaleźć i zapobiec ogólnoświatowej katastrofie.

gatunek: Akcja, Komedia
produkcja: USA
reżyser: Guy Ritchie
scenariusz: Guy RitchieLionel Wigram
czas: 2 godz.
muzyka: Daniel Pemberton
zdjęcia: John Mathieson
rok produkcji: 2015
budżet: 75 milionów $
ocena: 7,4/10








 
Z wdziękiem na ratunek światu


Kiedy do kin weszła druga część przygód "Sherlocka Holmesa" w reżyserii Guy Rittchie'go ciekaw byłem jaki będzie jego kolejny projekt. Skrycie liczyłem, że będzie to trzecia część przygód wybitnego londyńskiego detektywa, którego wprost uwielbiam, ale reżyser na razie postanowił zając się czymś innym. Wziął pod swoje skrzydła wielokrotnie odrzucany projekt stworzenia filmowej wersji kultowego serialu z 1964 roku o tytule "Kryptonim U.N.C.L.E.". Dziewiętnastowieczny Londyn zamienił na powojenną aurę Zimnej wojny, a charyzmatycznego Holmesa i stonowanego Watsona na całkiem do nich podobnych Solo i Kuryakina. Czy i tym razem reżyser odniósł sukces?

Ogólnie rzecz biorąc tak, ale zawsze jest jakieś "ale". Fabuła produkcji skupia się na potyczkach dwóch agentów agencji wywiadowczych: CIA i KGB – Napoleona Solo i Illya Kuryakin'a, którzy nie mają wyjścia i muszą pracować razem, na rzecz wspólnego dobra. Ich zadaniem jest wyśledzić tajną organizację będącą w posiadaniu bomby atomowej. Jak widać główna oś fabuły nie jest zbytnio skomplikowana. Przedstawia oklepaną już historię dotyczącą ratowania świata itd. Jednakże u Ritchie'go to nie opowieść jest najważniejsza, ale jej sposób opowiedzenia. No bo ile już razy mieliśmy styczność z filmami przedstawiającymi tajnych szpiegów ratujących świat? Pierwszą myślą jest oczywiście Bond i jego wieloletnia kariera. Super szpiegów mamy także w "Kingsman: Tajne służby" tyle, że Matthew Vaugn w swoim najnowszym filmie pokazał nam coś znacznie więcej niż opowieść o ratowaniu świata. Jak na razie wiedzie prym, ale Ritchie wcale nie jest gorszy. Choć ukazuje znaną nam już historię, to jednak potrafi sprawić, żeby była ciekawa, wartka i wciągająca. Oprócz tego jest niezwykle lekka i bardzo przyjemna w odbiorze. Nie musimy podczas jej oglądania wytężać umysłu ponieważ opowieść jest nastawiona na rozrywkę. Oczywiście nie oznacza to, że wyzbyto się ciekawych zabiegów fabularnych czy też zaskakujących zwrotów akcji. Całość została wykonana z wielkim rozmachem i gracją typową dla stylu reżysera. Jednakże w "Kryptonim U.N.C.L.E." wyzbyto się wielkich i widowiskowych scen z użyciem masy efektów specjalnych. Jedną z zalet produkcji jest właśnie jej odpowiednie stonowanie przez co nie mamy wrażenia, że oglądamy kolejny blockbuster nastawiony na rozpierduchę. W filmie mamy wiele ciekawych scen, które zawdzięczają swój urok dobremu pomysłowi, świetnemu montażowi oraz  oryginalnemu wykończeniu jak np.: pościg trabantów, włamanie się do placówki badawczej Vinciguerr'ów, czy pościg na wyspie gdzie przetrzymywano bombę. Na uwagę zasługuje także zakończenie, które zdaje się przeczyć nowomodnemu zwyczajowi, że im większy wybuch na koniec tym lepiej. Końcówkę można prawie porównać do tej z najnowszej "Mission: Impossible".

Jedną z większych zalet produkcji są jej oryginalni oraz charyzmatyczni bohaterowie, którzy od początku zdobywają naszą sympatię. Są to postacie ciekawie napisane, dobrze zagrane oraz posiadające bogatą przeszłość. Na pierwszym planie mamy oczywiście niezwykle spontaniczny duet Cavill-Hammer, którzy swoją postawą na ekranie prezentują zespół całkiem niedobrany. Ma to oczywiście swój urok. Obaj są stworzeni na bazie przeciwieństw: Solo to przystojny agent w stylu starych Bondów – szarmancki, dowcipny i przede wszystkim kobieciarz, natomiast Kuryakin to stonowany, szorstki i peny siebie szpieg . Oprócz tych dwóch panów w obsadzie pojawili się także Alicia Vikander, Elizabeth Debicki, Hugh Grant, Luca Calvani i Jared Harris, którzy równie świetnie sobie poradzili.

Z racji, że za film odpowiada nie kto inny jak Guy Ritchie możemy liczyć na świetne wykończenie jego produkcji. Mamy rewelacyjną, trzymającą w napięciu, oryginalną i niezwykle klimatyczną muzykę Daniela Pamberton'a oraz dynamiczne i żywe zdjęcia Johna Mathieson'a. Oprócz tego na uwagę zasługuje nieziemski klimat produkcji, który momentalnie przenosi nas w czasy Zimnej wojny oraz niezastąpiony humor.

Choć "Kryptonim U.N.C.L.E." ma wiele pozytywnych cech w postaci charyzmatycznych bohaterów, dobrze stworzonych scen akcji, świetnego montażu oraz humoru, to jednak nie da się ukryć, że mogło być lepiej. Spodziewałem się czegoś więcej po tym filmie. Zawiedziony nie jestem ponieważ jest to zgrabnie opowiedziana historia, ale czuję, że można było znacznie więcej z niej wycisnąć. Szczególnie mam na myśli scenariusz, który mógłby być jeszcze bardziej dopracowany, aby sprawiał wrażenie, że opowiada większą i lepiej skonstruowaną intrygę niż ta tu. Niemniej jednak produkcja idealnie wpisuje się w wakacyjną aurę dzieł rozrywkowych, które wyróżniają się solidnym wykonaniem oraz lekkością, a oglądanie ich to czysta przyjemność.


Zapraszamy do lajkowania naszego profilu na facebook'u abyście zawsze byli na bieżąco z recenzjami.

Atrakcyjna prawniczka, Agnieszka Lubczyńska, która wraz z rodziną wypoczywa nad polskim morzem, odkrywa zwłoki topielca. Śledztwo w tej sprawie prowadzi komisarz „z przeszłością”, Tomek Nowiński, który zna Agnieszkę jeszcze z liceum. Ponowne spotkanie bohaterów po latach i sprawa zagadkowych morderstw spowodują, że ich dotychczasowe życie odmieni się diametralnie. Śledztwo komplikuje się, kiedy policja odnajduje kolejne ofiary. Kiedy między dawnymi znajomymi zaczyna rodzić się uczucie, małżeństwo Agnieszki z apodyktycznym mężem zaczyna przeżywać kryzys.

oryginalny tytuł: Zbrodnia
na podstawie: "Morden i Sandhamn" - serial
gatunek: Kryminał, Sensacyjny
kraj: Polska
czas trwania odcinka: 40 min.
odcinków: 6
sezonów: 2
muzyka: Mikołaj Stroiński
zdjęcia: Witold Płóciennik
produkcja: AXN
średnia ocena: 3,8/10 (system oceny seriali wyjaśniam tutaj) 
wiek: dozwolone od 16 lat (wg. KRRiT)





 
"Zbrodnia" niepotrzebna


Ocena sezonu: 3,3

Po długim wyczekiwaniu na premierę produkcji w końcu nadszedł ten dzień. Nie będę ukrywać, że pokładałem ogromne nadzieje w serii gdyż uważałem, że będzie to coś znacznie lepszego niż seriale TVP, Polsatu czy TVN. Już od dawna uważam, że polskie produkcje telewizyjne są niezwykle głupie, nieprzemyślane i tworzone dla mas. No bo poco mamy oglądać kolejną polską wersję jakichś zagranicznych produkcji jak "Chicago Fire" – "Strażacy", "Don Matteo" – "Ojciec Mateusz" czy "Les Parent" – "Rodzinka.pl". Nie wspominając już oczywiście o "Trudnych sprawach", "Szkole" itp. Kto to ogląda? Mam już szczerze dosyć tego typu seriali. Rzygam wręcz nimi. Nie wiem czemu nie jesteśmy w stanie wymyślić czegoś nowego co będzie dobre i zaskarbi serca widzów. Nie, bo lepiej odgrzewać stare kotlety i robić milion odcinków "Ojca Mateusza", który jest schematyczny do bólu, przewidywalny i nudny już po drugim sezonie. Dlatego tak wielkie nadziei pokładałem w "Zbrodni" gdyż myślałem, że w końcu dostanę coś dobrego. Choć ona także powstała na podstawie innego serialu to myślałem, że będzie to chociaż na poziomie. Niestety gorzko się rozczarowałem.

Mój poziom entuzjazmu co do serii można bardzo łatwo zobrazować na równi pochyłej, która od pierwszego odcinka ciągle spada i spada na samo dno. Albowiem już pierwszy epizod potrafi nas nieźle zrazić do serii. Niestety później jest już tylko gorzej. Fabuła produkcji jest przede wszystkim nudna, głupia i nad wyraz przewidywalna. Mam wrażenie, że twórcy stworzyli całą historię na "odwal się". Scenariusz jest okropnie rozpisany, ma mnóstwo dziur, niedomówień i przeskoków w akcji. Kompletnie nie jest w stanie zaintrygować nas swoją treścią przez co jest nam wszystko jedno co się stanie. Serial jest wyzbyty jakichkolwiek emocji. Nie potrafi stworzyć momentów zaskoczenia, grozy, a nawet elementów dramatu. Cała intryga polegająca na prowadzeniu śledztwa w sprawie morderstwa jest bardzo źle skonstruowana. Już dawno nie widziałem tak wyssanej z palca opowieści. Dochodzenie jest nudne, bezsensowne, do bólu przewidywalne oraz niezwykle chaotyczne. Oprócz tego wyjaśnienie całej zbrodni jest niczym "z dupy wzięte" i kompletnie nie trzyma się kupy. Nawet nie wiadomo jak szanowni detektywi wpadli na trop mordercy. Całość wypada niezwykle infantylnie i miałko. Do tego jeszcze dochodzą okropne i przeźroczyste postacie, które zamiast zaskarbić nasze serca to odrzucają nas swoją bezpłciowością. Ich motywy są niezwykle płytkie i nijakie przez co nie ma szans nawiązać jakichkolwiek więzi z bohaterami. Niestety płytą grobową serialu jest jego trzyodcinkowa forma. Nie miał bym nic do zarzucenia gdyby to były odcinki półtoragodzinne jak w "Sherlock'u", gdzie scenarzyście mieli wystarczająco czasu na stworzenie ciekawej opowieści, ale gdy mam styczność z trzema odcinkami po czterdzieści minut każdy, które w pełni zamykają sezon pierwszy no to przepraszam, ale to jest jakieś nieporozumienie.

Jeśli chodzi o aktorstwo w "Zbrodni" to wypada całkiem przyzwoicie, ale szału nie ma. Pomijając już fatalnie rozpisane postacie to aktorzy i tak zbytnio się nie wysilili. Po prostu bez większego wysiłku odegrali to co mieli odegrać i przysłowiowo poszli do domu. Takim oto sposobem w obsadzie znaleźli się: Wojciech Zieliński, chyba najlepsza ze wszysktkich Magdalena Boczarska, niezbyt przekonująca Joanna Kulig, po prostu dobra Dorota Kolak, drętwy Rarosław Pazura oraz Małożata Różniaowska.

Jeśli cokolwiek w tym serialu zasługuje na pochwałę to z pewnością będzie to niezwykle klimatyczna i ciekawa muzyka Mikołaja Stroińskiego, piękne krajobrazy półwyspu Helskiego oraz dobre zdjęcia Witolda Płóciennika.

Niestety dobra oprawa serialu to za mało, żeby mógł cokolwiek zwojować. Zbyt wiele rzeczy w tej serii ewidentnie ze sobą nie współgra i nie chce przez to tworzyć spójnej całości. Okropny scenariusz, nieciekawe śledztwo, bezbarwne postaci itd. Szkoda potencjału historii, który gdzieś był, ale twórcy nie wysilili się nawet żeby za nim podążać. Z wielką gracją zboczyli z utartej ścieżki i wylądowali na samym dnie jak ich serial. Najgorsze jednak w tym wszystkim jest to, że AXN wcale się nie zraziło porażką i nadal ryje w głąb mułu zalegającego na samym dole. Oczywiście ciężko mi stwierdzić czy druga seria będzie równie słaba jak ta, ale mam już co do niej poważne obawy.






Zabójczy Hel


Ocena sezonu: 4,4

Dwa lata temu premierę miała polska miniseria o tytule "Zbrodnia", która opowiadała o tajemniczych morderstwach na półwyspie Helskim. Seria ta powstała na zlecenie kanału AXN i w moich oczach była pewnego rodzaju nadzieją na polepszenie jakości polskich produkcji telewizyjnych. Nie ukrywajmy, że ostatnimi czasy bardzo ciężko jest natrafić na dobry polski serial, który nie posiada formy paradokumentu. Dlatego właśnie tak spore nadzieje pokładałem w "Zbrodni", która niestety mocno mnie rozczarowała. Choć jej twórcy mieli dobre zamiary, to niestety na nich ich kompetencje się kończyły. Słaby scenariusz, nudna historia, słabe postaci, no i jeszcze miałka zagadka. To wszystko sprawiło, że produkcja sięgnęła samego dna. Ale najwyraźniej dno to za mało dla twórców serialu, albowiem zdecydowali się kontynuować tę parodię produkując drugi sezon. Pytanie: Warto było?

Jeśli mam być z wami szczery od początku do końca to już teraz wyznam, że decyzja o stworzeniu kolejnego sezonu "Zbrodni" była złym wyborem, a całe przedsięwzięcie nie było warte zachodu. Ale żeby nie kończyć recenzji tymi słowami uwypuklę wady i niewielkie zalety produkcji, aby być fair w stosunku co do recenzowanego obrazu. Fabuła serialu koncentruje się na tajemniczym morderstwie cenionego obywatela Trójmiasta, który zostaje zastrzelony podczas wyścigu konnego na oczach wszystkich gapiów. Sprawą znowu zajmuje się Tomasz Nowiński, który podczas trwania śledztwa znowu napotka na swojej drodze dawną znajomą Agnieszkę. Nie zabraknie intrygi, romasu itd. Tyle jeśli chodzi o bajeczny opis produkcji, a teraz skupmy się na tym co tak naprawdę z tego wszystkiego wyszło. Jak już wcześniej wspominałem pierwszy sezon mocno ostudził mój entuzjazm co do serii przez co moje nastawienie do drugiej było bardzo negatywne. Niestety, ale żaden argument nie był w stanie mnie przekonać, że serial ma jakiekolwiek szanse na odbudowanie swojego wizerunku. Koniec końców okazało się, że druga seria prezentuje się nie gorzej niż pierwsza, ale szału i tak nie robi. Przede wszystkim pierwszy odcinek drugiego sezonu prezentuje się znacznie lepiej niż ostatnio. Jest dużo ciekawszy, bardziej wciągający i lepiej skonstruowany. Morderstwo prezentuje się dużo ciekawiej jak i samo śledztwo, które jest prowadzone w związku z zabójstwem. Choć najnowszy epizod nie jest wyraźnym przełomem w serii, to jednak okazuje się być pewnego rodzaju zwiastunem dobrej zmiany. Szkoda tylko, że nie trwa ona zbyt długo, albowiem już w kolejnym odcinku twórcy skutecznie wszystko niszczą i niepotrzebnie komplikują. Fabuła z momentu zaczyna się coraz bardziej ciągnąć. Jest nieciekawa, pełna niezrozumiałych potyczek oraz  bezsensownych zdarzeń. Śledztwo zaczyna się niezrozumiale komplikować, a całość zaczyna nas męczyć niepotrzebnymi tajemnicami, które
donikąd prowadzą. W dodatku determinacja mordercy by ponownie zabić jest bezsensowna i płytka co tylko potwierdza jak bardzo intryga jest źle skonstruowana. Jego motywy są mało przekonujące, a cały proces śledczy tak jak ostatnio sprowadza się niemalże do zgadywanki, kto gdzie kiedy i jak. Tajemnica ponownie rozwiązuje się prawie sama, a potwierdzeniem tego ją nikłe poszlaki w śledztwie i marna dedukcja. Niestety, ale całość sprawia wrażenie źle napisanej, skonstruowanej oraz opowiedzianej historii, która tylko momentami posiada przebłyski przyzwoitości. Nie należy zapominać również o całkiem poprawnym pierwszym odcinku, który niestety blednie przy głupocie pozostałych.

W obsadzie oprócz dobrze nam znanych twarzy pojawiają się nowi bohaterowie, którzy próbują nieco urozmaicić produkcję. Niestety poprzez trzy odcinkowy format nie ma szans, aby w miarę sensownie zarysować ich bohaterów dlatego na tym polu również bez zmian. Jedyny postęp czynią znane nam z poprzedniej serii postacie, aczkolwiek one również nie powalają. Przede wszystkim mamy kiepski romans pomiędzy Tomkiem i Agnieszką oraz bezsensowną próbę odbudowania związku Agnieszki i Cezarego. Wszystko to sprawia, że bohaterowie po raz kolejny są niemalże nieobecni, nierzeczywiści i mało przekonujący co w efekcie sprowadza się do tego, że ciężko jest brać ich potyczki na serio. Zbyt wiele w nich jest przypadkowości oraz bezmyślnych działań co sprawia, że raz po raz załamujemy ręce przed ekranem. W obsadzie znaleźli się: Magdalena Boczarska, Wojciech Zieliński, Joanna Kulig, Dorota Kolak, Radosław Pazura, Tamara Arciuch, Rafał Cieszyński, Łukasz Nowicki, Aleksandra Popławska oraz Karolina Kominek. Aktorsko serial wypada całkiem przeciętnie. Natomiast wykończenie serii prezentuje się nie najgorzej. Mamy przyzwoitą muzykę, dobre zdjęcia oraz przepiękne krajobrazy.

Niestety wykończenie oraz pierwszy odcinek nie uratują tej produkcji przed totalną porażką. Choć seria prezentuje się nieco lepiej niż poprzednia to niestety nie możemy tutaj mówić o kolosalnym postępie. Nie pozwala nam na to słaba, nieciekawa i wolna fabuła, która ukazuje nam pełne sprzeczności perypetie bohaterów. Oprócz tego wątek główny jest słabo nakreślony, pełen nielogicznych zabiegów, niewyjaśnionych motywów oraz zagadkowego rozwiązania, które przyprawia o litość. Niestety, ale "Zbrodnia" kanału AXN nie powinna być kontynuowana. Radzę, aby stacja wzięła się za tworzenie czegoś innego, ale tym razem porządnie. Nie ma sensu tworzyć dziesięciu byle jakich seriali kiedy można zrobić jeden bardzo dobry. Taka rada na przyszłość. ;)


Zapraszamy do lajkowania naszego profilu na facebook'u abyście zawsze byli na bieżąco z recenzjami.

Akcja tego 7-odcinkowego serialu rozgrywa się na nowozelandzkiej prowincji, w położonym nad olbrzymim jeziorem miasteczku Lake Top, w otoczeniu lasów i skalistych zboczy. Na tle bajkowego krajobrazu dochodzi do tragedii - 12-letnia Tui Mitcham próbuje utopić się w jeziorze. W ostatniej chwili zostaje odratowana i zawieziona do lekarza, który z przerażeniem odkrywa, że dziewczynka jest w piątym miesiącu ciąży. Rozpoczyna się śledztwo, które prowadzi detektyw Robin Griffin. Dziewczynka nie chce zdradzić, kto jest ojcem dziecka, a po przesłuchaniu znika. Detektyw Robin chce ją odnaleźć za wszelką cenę. Poszukiwania poprowadzą policjantkę do mrocznych tajemnic skrywanych przez mieszkańców Lake Top.

oryginalny tytuł: Top of the Lake
twórca: Jane Campion, Gerard Lee
gatunek: Dramat, Kryminał
kraje: Australia, USA, Wielka Brytania
czas trwania odcinka: 50 min.
odcinków: 7
sezonów: 1
muzyka: Mark Bradshaw
zdjęcia: Adam Arkapaw
produkcja: Sundance Channel
średnia ocena: 7,2/10 (system oceny seriali wyjaśniam tutaj)
wiek: dozwolone od 16 lat (wg. KRRiT)












O produkcji kanału Sundance Channel dowiedziałem się dopiero gdy pojawiła się na polskim rynku pod tym samym tytułem na Ale Kino+. Poszperałem więc co nieco i okazało się, ze serial zbiera bardzo pochlebne opinie. Postanowiłem więc przekonać się czy serial rzeczywiście jest dobry. Niestety nie załapałem się na jego emisję w Ale Kino+ więc całość zobaczyłem znacznie później ponad rok od premiery.

 
Dramat nad jeziorem


Miniseria ma miejsce w Nowej Zelandii w fikcyjnym mieście o nazwie Laketop. Cała fabuła skupia się na zaginionej 12-latce z wieloma wątkami pobocznymi opierającymi się na głównych bohaterach. Akcja jest umiarkowana i tylko niekiedy nabiera tempa. Dochodzenie, które jest prowadzone przez panią detektyw okazuje się być całkiem intrygujące, ale do czasu. Po którymś odcinku jesteśmy w stanie domyślić się kto stoi za "zbrodnią", jednakże jak się później okazuje nie jest to rozwiązaniem całej zagadki. Intryga jest bardzo solidnie skonstruowana i sukcesywnie odsłania kolejne poszlaki, dzięki którym coraz bliżej do odgadnięcia tajemnicy. Niestety wszystko jest strasznie rozciągnięte w czasie przez co nie zawsze wykażemy zainteresowanie serialem. W śledztwie wielokrotnie brakuje poszlak co powoduje zastój w prowadzeniu właściwej akcji.  Kiedy nie dzieje się nic na horyzoncie pałeczkę przejmują ciekawe, dobrze rozpisane i zagrane postacie. Nie da się ukryć, że "Top od the Lake" to przeważnie opowieść o bohaterach, którzy próbują poukładać sobie życie po ciężkiej i burzliwej przyszłości. Całą lawinę zdarzeń wywołuje nie kto inny jak detektyw Robin Griffin, która po wielu latach powraca do rodzinnego miasteczka, aby zaopiekować się umierającą matką. Jej przybycie okazuje się niezwykle bolesnym powrotem do tego czego już nigdy nie miała zobaczyć W serialu postawiono na wysoce rozbudowane relacje postaci, których głównym trzonem okazuje się przeszłość. Nasza bohatera wiele przeszła, ale żeby ruszyć na przód musi zwalczyć traumę minionych lat. Zrozumiecie kiedy sięgniecie po serię. Zresztą nie tylko przeszłość okazuje się być tajemnicza. Zdziwicie się ile jeszcze innych zagadek może skrywać tak niewielka mieścina.

Pod względem aktorskim serial wypada rewelacyjnie. Nie tylko pierwszoplanowi bohaterowie grani przez Elizabeth Moss, Davida Wenham'a, Thomasa M. Wright'a czy Petera Mullan'a zasługują na uwagę, ale także  drugoplanowe postacie jak Holly Hunter, Jaya Ryan'a, Jacqueline Joe, Lukeaa Buchanan'a oraz Kipa Chapman'a również wypadają świetnie. Produkcja posiada także polski akcent w postaci Jacka Komana jako Wolfganga Zanic'a.

W rytm skandynawskich kryminałów klimat serialu jest mroczny i tajemniczy. Miasteczko choć małe to skrywa liczne sekrety i zbrodnie. Muzyka niespecjalna pomijając oczywiście motyw przewodni. Zdjęcia prezentują się bardzo dobrze. Całość jest wypełniona dużą ilością scen erotycznych.

Całościowo produkcja wypada całkiem nieźle. Ma dobrze zbudowaną fabułę z ciekawym dochodzeniem oraz bardzo rozbudowaną psychologią postaci, jednakże ma kłopot z całkowitym zainteresowaniem nas. Czasem miałem wręcz wrażenie, że więcej czasu poświęcono sprawom całkiem odbiegającym od głównego wątku. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na miniserię od Sundance Channel. Może nie okaże się arcydziełem, ale na pewno nie będzie to czas zmarnowany. Słyszałem nawet, że kanał postanowił przedłużyć serial o kolejny sezon. Kiedy to się jednak stanie nie wiadomo.


Zapraszamy do lajkowania naszego profilu na facebook'u abyście zawsze byli na bieżąco z recenzjami.
 

Mieszkający w Paryżu Lea i Adrian są typowymi nastolatkami – nieco zagubieni, zbuntowani, nierozłączni ze swoimi tabletami i smartfonami. Gdy okazuje się, że małżeństwo ich rodziców wisi na włosku, zostają wysłani z młodszym braciszkiem na południe Francji, do dziadka, którego nie wiedzieli od lat. Paul okazuje się dziarskim, choć nieco zrzędliwym starszym panem. Dziadek zafunduje wnukom-mieszczuchom twardą lekcję życia, organizując im niezwykłe wakacje, których nigdy nie zapomną.

gatunek: Komedia, Dramat
produkcja: Francja
reżyser: Rose Bosch
scenariusz: Rose Bosch
czas: 1 godz. 45 min
zdjęcia: Stéphane Le Parc
rok produkcji: 2014
budżet: -
ocena: 7,0/10











 
Najlepsze/najgorsze wakacje


Ostatnimi czasy panuje dosyć duża ekspansja filmów francuskich na rynek polski. Wśród sprowadzanych z zagranicy produkcji są dobre oraz złe obrazy, aczkolwiek muszę przyznać, że w większości są to produkcje na poziomie. Chociażby jak "Porwanie Michela Houellebecqa" czy "Dwa dni, jedna noc" z Marion Cotillard. My dzisiaj jednak przyjrzymy się filmowi Rose Bosch'a pt: "Lato w Prowansji".

Rodzeństwo spędza wakacje w Prowansji u dziadka, którego z powodu rodzinnych konfliktów nigdy wcześniej nie poznało. Krótki opis wystarczy abyśmy przeobrazili się w detektywów i wywnioskowali z tego jednego zdania całą fabułę filmu. Zadanie to jest niezwykle proste, albowiem wiele już takich filmów powstało. Konflikty rodzinne, wzajemna wrogość itd. Jednakże z czasem wszystko się wyjaśnia, waśnie gasną, a całość kończy się happy end'em. Właśnie taka jest fabuła filmu. Niezbyt skomplikowana, przewidywalna i trochę oklepana. Niestety nie da się ukryć, że podobne historie wielokrotnie mieliśmy już możliwość oglądać. Chodzi mi oczywiście o główny trzon akcji czyli zwaśnione strony. Jednakże nawet jeśli możemy przewidzieć każdy kolejny ruch postaci to nie da się ukryć, że całość jest naprawdę zgrabnie przedstawiona. Reżyser nie ucieka się do banałów lecz chce uczynić te znaną już historię bardziej wyjątkową. Poprzez zgrabne umieszczenie w fabule licznych wątków pobocznych udaje mu się  przekonać nas, że nie jest to pierwsza lepsza opowieść zrobiona na fali innej produkcji. Oczywiście jest prosta, przewidywalna itd. ale oglądając film wcale nam to nie przeszkadza. Twórcy udało się oczarować nas wspaniałą oprawą i niebanalnym wykończeniem przez co obraz jest bardzo lekki, dobrze skrojony i przede wszystkim przyjemny. Opowieść może wydać się oklepana, ale seans minie nam tak bezboleśnie, że nawet nie zauważymy podobieństw do innych dzieł.

W obsadzie produkcji znalazła się nieco podstarzała, ale z pewnością największa gwiazda francuskiego kina czyli Jean Reno. Tym razem nie jest on zabijaką, ale zrzędliwym dziadkiem, który mimo swoich wybuchów gniewu jest bardzo ciepłą postacią. Aktor zdecydowanie dał radę. Oprócz niego mamy także możliwość zobaczyć na ekranie: Annę Galiena'e, Chloé Jouannet'tę, Hugo Dessioux'a, Lukasa Pelissier'a oraz Aure Atika'ę i Toma Leeb'a.

To co przede wszystkim sprawia, że film jest taki lekki i przyjemny to z pewnością klimat obrazu. Wypełniony pozytywną energią, ciepłem i radością. Może być świetnym pocieszycielem podczas dołujących chwil. W powietrzu unosi się woń sielanki i spokoju małej wiejskiej mieścinki urzekającej swoją oryginalnością. Mamy również do czynienia z pięknymi krajobrazami oraz bardzo dobrym humorem, który wcale nie stara się na siłę nas rozśmieszyć. Na plus również świetny dobór utworów muzycznych świetnie komponujących się z obrazem.

Film Rose Bosch'a nie tylko opowiada o pogodzeniu się, ale porusza również tematy związane z przeszłością (w tym wypadku filmowych dziadków). Jest jeden z niewielu momentów podczas którego można nieźle się rozmarzyć na temat tego co my zrobimy ze swoim życiem tak, abyśmy później opowiadając o tym czuli, że nie żałujemy tego co zrobiliśmy. Pomimo prostej, przewidywalnej jak i nieco oklepanej fabuły film ogląda się naprawdę przyjemnie, a to wszystko zasługą reżysera, który umiejętnie podszedł do tematu i postanowił pokazać nam coś więcej niż historię tylko o tym jak rodzina się pogodziła.


Zapraszamy do polubienia naszego fanpage na facebook'u abyście zawsze byli na bieżąco z recenzjami.

 

Ethan Hunt, agent elitarnej rządowej jednostki Impossible Missions Force, po raz kolejny udowodni, że nie ma dla niego misji niemożliwej. Po rozwiązaniu IMF, Ethan zostaje na lodzie, sam przeciw wysoko wyspecjalizowanej sieci agentów, Syndykatowi, który jest zdeterminowany, by zaprowadzić na świecie nowy porządek. Służyć ma temu eskalacja ataków terrorystycznych. Ethan, nie mając innego wyjścia, skrzykuje starą gwardię, by stawić czoła groźnemu Syndykatowi. Dołącza do nich zdyskredytowana agentka brytyjskiego wywiadu, która może, ale nie musi, stać po stronie IMF. Tak rozpoczyna się najbardziej nieprawdopodobna misja. Mission: Impossible.

gatunek: Sensacyjny
produkcja: USA
reżyser: Chrstopher McQuarrie
scenariusz: Chrstopher McQuarrie
czas: 2 godz. 11 min.
muzyka: Joe Kraemer
zdjęcia: Robert Elswit
rok produkcji: 2015
budżet: 150 milionów $ 
ocena: 7,2/10






 
Czas złoczyńców


Po prawie czterech latach od premiery "Ghost Protocol" - czwartej odsłony słynnej już serii, twórcy postanowili jeszcze raz pokazać nam "misję niemożliwą", która w wykonaniu agenta IMF, Ethana Hunt'a staje się jak najbardziej możliwa. Tym razem jednak stawka okazje się być jeszcze większa, a to wszystko z powodu groźnej organizacji o nazwie Syndykat. Czy Hunt ponownie odniesie sukces?

Tym razem nie ma IMF. Jest tylko Hunt i kilku jego pomocników. Działają w pojedynkę przeciwko wysoce zorganizowanej organizacji mającej na celu zaprowadzenie chaosu. Brzmi intrygująco? Owszem, jednak niech te opisy was nie zmylą. Nie ma co napalać się na olśniewające kino szpiegowskie jak to było przy pierwszej części gdyż to już jest jej piąta odsłona i tak naprawdę ciężko jest twórcom wymyślić coś nowatorskiego. Wcale nie oznacza to jednak, że nie udało im się odnieść połowicznego sukcesu. Fabuła "Rogue Nation" jest bardzo prosta i przejrzysta, ale za to dobrze opowiedziana. Dzięki umiejętnemu poprowadzeniu opowieści historia staje się intrygująca i wciągająca, ale oprócz tego jest także bardzo lekka w odbiorze. W stosunku co do "Ghost Protocol" akcja znacznie przyspieszyła co oczywiście wyszło jej na dobre. Twórcy również często zmieniają lokacje dzięki czemu nie jesteśmy znudzeni tylko jednym miejscem. Na plus zasługuje także wypełnienie akcji większą ilością zadań niemożliwych, niż w stosunku co do czwartej części, która nie miała wiele wspólnego z dewizą serii. Całość prezentuje się naprawdę zgrabnie, a film bardzo przyjemnie się ogląda. Ma to co każda dobra produkcja powinna posiadać: zgrabną, nieprzeholowaną fabułę, wartką akcję, widowiskowe potyczki i mnóstwo gadżetów. Z tym, że powinna być trochę krótsza. Miałem wrażenie, że była trochę rozciągnięta gdyż momentami można było to odczuć.

W obsadzie filmu pojawiają się aktorzy znani z "Ghost Protocol" oraz niezastąpiony Tom Cruise w roli super agenta. Czymże byłby ten film bez niego. Zaraz za głównym bohaterem figuruje postać  Simona Pegg'a ze znacznie większą rolą niż poprzednio. Dobrze, że tak się stało ponieważ Benji w jego wykonaniu jest świetny! Powracają również: znany fanom Vign Rhames oraz Jeremy Renner. Pojawiają się natomiast Rebecca Ferguson, Simon McBourney jako szef MI6 oraz Sean Harris jako Salomon Lane – dowódca Syndykatu. Co do Harissa nic nie mam gdyż jest to dobrze odegrana postać, ale trochę źle napisana. Twórcy mogli się bardziej postarać przy tworzeniu tego bohatera. Ta samo tyczy się relacji Hunt-Ilsa.

Efekty specjalne w filmie prezentuję się na bardzo dobrym poziomie co oczywiście nie powinno nikogo dziwić. Od produkcji kosztujących 150 milionów dolarów powinno wymagać się najlepszej jakości. Równie dobrze prezentują się dynamiczne zdjęcia Roberta Elswit'a oraz klimatyczna muzyka w wykonaniu Joego Kraemer'a. Twórcy wykazali się niezwykłą pomysłowością jeśli chodzi o poszczególne sceny dzięki czemu, każda z nich jest wyjątkowa i w pewnym sensie oryginalna. Na szczególną uwagę zasługuje akcja w operze oraz w zbiorniku wodnym. Mamy także do czynienia z pokaźną ilością niezwykle kreatywnych gadżetów z arsenału IMF.

"Mission: Impossible – Rogue Nation" jest filmem dobrze zrobionym, z odpowiednim rozmachem oraz gwiazdorską obsadą. Okazuje się być lepszy niż "Ghost Protocol", ale szału też nie robi. Jest on świetnym przykładem jak powinny prezentować się typowe wakacyjne produkcje. Wciągający i wartki, ale także lekki i przyjemny. Teraz nie pozostaje nam już nic innego jak tylko czekać na kolejną "misję niemożliwą".

Zapraszamy do polubienia naszego fanpage na facebook'u abyście zawsze byli na bieżąco z recenzjami.
 

W 2046 roku Ziemia jest wyniszczona przez wojnę z obcymi, zwanymi Wotanami, którzy przybyli 30 lat wcześniej w poszukiwaniu nowego domu, po tym jak ich układ słoneczny został zniszczony w wyniku gwiezdnej kolizji. W położonym przy granicy miasteczku Defiance Wotanie koegzystują z ludźmi. Osadą rządzi Amanda Rosewater, a pomaga jej przybyły niedawno do miasta Joshua Nolan oraz jego adoptowana córka, Iratjanka Irisa. Jako nowo przybyli, muszą nauczyć się zasad panujących w mieście i poznać jego najbardziej wpływowych członków, a wśród nich właściciela największej w okolicy kopalni Rafe'a McCawleya i ambitną kastitjańską rodzinę Tarrów. Jak się później okazuje miasteczko skrywa niejedną tajemnicę...

twórca: Kevin Murphy, Michael Taylor, Rockne S. O'Bannon
gatunek: Dramat, Akcja, Sci-Fi
kraje: USA
czas trwania odcinka: 43 min.
odcinków: 26
sezonów: 2
muzyka: Bear McCreary
zdjęcia: Thomas Burstyn, Attila Szalay
produkcja: Universal Cable Productions
średnia ocena: 6,2/10 (system oceny seriali wyjaśniam tutaj)
wiek: dozwolone od 12 lat (wg. KRRiT)








Sezon 1
Nowa Ziemia. Nowe zasady

Ocena sezonu: 5,9

W rytm za nowym trendem, którym okazał się pomysł przedstawiania ziemi w przyszłości Universal Cable Productions postanowiło pokazać nam jak wyglądałaby ziemia po "najeździe" lub też przybyciu kosmitów. Pomysł niezbyt nowatorski no, może z wykonaniem jest lepiej?

Sama nazwa studia produkującego ten serial powinna nam dać już coś do myślenia. Nie jest to główny człon Universal Television, tylko Cable Productions. Jest to pewien odłam produkujący niszowe seriale lub po prostu z niższym budżetem. Taka kablówka. Nic dziwnego ponieważ oglądając tę 12 odcinkową produkcję da nam się we znaki pochodzenie stacji.

Pierwsze i najważniejsze co na pewno każdy z nas wyłapie i go pewnie lekko odrzuci to efekty specjalne w "Defiance". Oglądając je mamy pełną świadomość, że budżet produkcji nie był wysoki. Nie widać tego jeszcze przy plenerach czy budynkach jednak kiedy coś nie daj boże wybuchnie to po prostu kaplica. W pilocie na domiar złego mamy jeszcze bitwę! Jednakże jest pewnego rodzaju pocieszenie. Jeśli przetrwacie pierwszy odcinek to później będzie już tylko lepiej. Co ciekawe charakteryzacja kosmitów jest bardzo dobra i nie sposób dopatrzyć się w niej niedociągnięć.

Na tle zrujnowanego wojną miasta żyją wspólnie wszystkie rasy ziemi. Iratjanie (z lekko spłaszczonym czołem), Indogeni (faktura ich skóry składa się połyskujących pięciokątów), Kastitjanie (ci to w ogóle cali są biali jak albinosi, albo nawet gorzej), Liberaci (małe stworki podobne do goblinów, Sensotowie ( wielkoludy na dwóch nogach z twarzą małpy), Gulanowie (największa tajemnica rasy wotańskiej), Wolganie (przerażający wojownicy) i oczywiście ludzie. Mimo wielu sprzeczek między rasami panuje ogólny porządek i ład.

Akcja serialu jest strasznie wolna i niekiedy nudnawa. Pilot, który okazał się wielkim zaskoczeniem i pewną nadzieją, że pomimo słabych efektów serial pochwali się ciekawą fabułą już po drugim odcinku coraz bardziej maleje. Główna intryga przycicha i zostaje zastąpiona codziennymi wydarzeniami z Defiance. Nie są one specjalnie fascynujące, jednak serial ogląda się przyjemnie. Natomiast akcja wrze po stronie politycznej serialu gdzie dwie osoby walczą o władzę nad miasteczkiem. Ten wątek dość długo nie schodzi z pierwszego planu. Natomiast wątek główny rozpoczęty w odcinku pierwszym powraca dopiero w 11 i wtedy na reszcie zaczyna robić się interesująco. Niestety pomiędzy epizodem 2 a 11 jest sporo czasu. Ten czas będą wypełniać nam mniej lub bardziej zajmujące wydarzenia. Na wyróżnienie z pewnością zasługuje odcinek 7: "I just wasn't made for these times".

Aktorzy w serialu sprawdzają się świetnie pomimo faktu, że paru z nich gra kosmitów z potężną charakteryzacją na twarzy. Mamy moją ulubioną Julie Benz (Dexter),  Granta Bowler'a ( Elita Zabójców), Stephanie Leonidas, Tonyego Curran'a (Doctor Who), Jamie Murray (Dexter), Trenna Keating i Mię Krishner. Każdy z nich wkłada w swoją postać ile się da dzięki czemu ratują produkcję.

Serial do najlepszych nie należy i to już pomijając te nieszczęsne efekty. Produkcja leży jeśli chodzi o fabułę. Od drugiego odcinka nie ciekawi i ma lepsze lub gorsze momenty. Jednak przedostatni odcinek serwuje zastrzyk akcji, który natychmiast napędza serial. Koniec końców wychodzi na to, że potencjał jest, tylko dopiero na koniec go nam ukazano. To znowu sprowadza się do tego, że chcemy oglądnąć więcej. Ja sam jestem zaciekawiony dalszym rozwojem wydarzeń i z chęcią sięgnę po kolejny sezon. Mam nadzieję, że będzie lepszy. Ten kompletnie nie zachwyca jednak jeśli nie mamy kompletnie nic do roboty, a wysiłek umysłowy nie wchodzi w grę to tę propozycję polecam jak najbardziej.




Sezon 2
Każdy doświadcza przełomu

Ocena sezonu: 6,5

Z ogromnym zainteresowaniem sięgnąłem po sezon drugi serialu sci-fiction pt: "Defiance" co oczywiście wynikło z powodu intrygującej końcówki poprzedniej serii. Z przeczytanych opinii wywnioskowałem, że ta seria jest ciekawsza oraz ma lepsze efekty specjalne. Bardzo mnie to zmotywowało, aby jeszcze prędzej zanurzyć się ponownie w świecie przyszłości. Co jednak wyszło?

Fabuła serialu rzeczywiście okazała się bardziej wartka i intrygująca niż poprzednio. Wątek główny cały czas nam towarzyszy i nie opuszcza nas tak jak to było we wcześniejszym sezonie. Oczywiście nie ma się co spodziewać, że scenariusz jest wręcz genialny. Jest poprawa, ale bez fajerwerek. Wraz z pojawieniem się nowych postaci pojawiają się nowe wątki, które okazują się całkiem ciekawe. Potrafią zaskoczyć oraz wywołać dreszczyk emocji co oczywiście nasuwa pytanie czemu cała fabuła taka nie jest.

Aktorzy powracają w swoich kreacjach i ponownie podnoszą reputację serialu. Świetna Julie Benz, Grant Bowler, Tony Curran, Jamie Murray oraz Stephanie Leonidas. Większą rolę tym razem mają Nicole Muñoz, Dewshane Williams i Jesse Rath. Pojawiają się natomiast James Murray, Anna Hopkins i Kristina Pesic.

O ile fabuła zrobiła jakikolwiek postęp to efekty specjalne pozostały takie jak wcześniej czyli ogólnie złe. Nadal gdy coś wybucha itp. to jest rozpacz. Jeśli się obiera temat przyszłości to jednak powinno się pamiętać o tym, że efekty wizualne będą na pierwszym miejscu. Szczególnie gdy planuje się coś unicestwić.

Na sam koniec twórcy serwują nam kolejne ciekawe rozwiązanie, które dobrze wykorzystane mogłoby zaowocować sukcesem. Jednak czy tak się stanie dowiemy się już w 2015 roku gdyż Universal Cable Productions przedłużyła "Defiance" o trzeci sezon. Muszę przyznać, że jest to dość niespodziewana wiadomość ponieważ tak długo odkładano komentarz co do kontynuacji, że właściwie orzekłem jej śmierć. Chętnie jednak powrócę do świata przyszłości, aby przekonać się co jeszcze może tam się zdarzyć.


Zapraszamy do lajkowania naszego profilu na facebook'u abyście zawsze byli na bieżąco z recenzjami.
 

Agent specjalny Ethan Burke przybywa do Wayward Pines w stanie Idaho w poszukiwaniu dwóch zaginionych agentów federalnych. Tuż po tym, jak przekacza granice miaste, rozpędzona ciężarówka taranuje jego auto. Zdezorientowany budzi się w lesie nieopodal Wayward Pines bez portfela, ani żadnych dokumentów. Szybko jednak zauważa, że w miasteczku dzieją się dziwne rzeczy, a kontakt ze światem zewnętrznym jest niemożliwy. W prowadzonym przez Ethana śledztwie mnożą się pytania, z których każde prowadzi do najważniejszego: "Co jest nie tak z Wayward Pines?".


oryginalny tytuł: Wayward Pines
twórca: Chad Hodge
na podstawie: trylogii "Wayward Pines" Blakea Croucha
gatunek: Thriller, Sci-Fi
kraj: USA
czas trwania odcinka: 1 godz.
odcinków: 20
sezonów: 2
muzyka: Charlie Clouser
zdjęcia: Gregory Middleton, Jim Denault, Amy Vincent
produkcja: Fox
średnia ocena: 7,9/10 (system oceny seriali wyjaśniam tutaj) 
wiek: dozwolone od 16 lat (wg. KRRiT)








Miasteczko warte poświęcenia



Ocena sezonu: 8,7

Sięgając po serial, nie wiedziałem, czego się po nim spodziewać. Nie wiedziałem nawet konkretnie, o czym będzie opowiadać, gdyż zacząłem go oglądać w ramach impulsu, który powiedział mi, że skoro tytuł brzmi intrygująco, to historia także może okazać się zajmująca. Muszę przyznać, że instynkt mnie nie zawiódł.

Fabuła serialu okazała się niezwykle wciągającą i intrygującą opowieścią o agencie Secret Service, Ethanie Burke’u, który z nadzieją odnalezienia zaginionych towarzyszy trafił przez przypadek do miasteczka Wayward Pines, które okazuje się być bardzo specyficznym miejscem. Już od pierwszego odcinka zostajemy zalani masą niewyjaśnionych informacji oraz tajemniczych zdarzeń, które nie tylko potęgują nasze zaintrygowanie serią, ale także dają nam dużo do myślenia. Albowiem z czasem okazuje się, że ta niewielka mieścina skrywa jeszcze więcej tajemnic, niż mogło nam się wydawać. Co rusz dochodzi w niej do niewyjaśnionych zdarzeń, które budzą grozę i przyprawiają o dreszcze. Stwierdzenie, że z tym miastem jest coś nie tak, okazuje się najprostszą rzeczą na świecie, ale ustalenie, co jest tego przyczyną, niestety nie jest już takie proste. Śledząc razem z Ethanem przebieg śledztwa, trafiamy na rozmaite poszlaki, które zdają się powoli ujawniać nam wzór. Niestety ta sprawa jest jeszcze bardziej zagmatwana, a kolejne przesłanki ciągle zbijają nas z tropu. Zdarzenia ekranowe wywołują u nas burzę mózgów mającą dać nam wyjaśnienie tego, co widzimy. Jednakże mimo że wydaje nam się, że dotarliśmy do prawdy, twórcy nagle serwują wyjaśnienie nie z tej ziemi, które dosłownie zwala nas z nóg. Dają nam prawdę jeszcze bardziej szokującą, niż moglibyśmy sobie wymarzyć. Tempo produkcji jest niezwykle wartkie, a w trakcie jednego odcinka dzieje się cała masa zdarzeń. Dochodzą do tego jeszcze liczne retrospekcje, mające na celu wprowadzić nas w zakłopotanie, oraz równorzędnie przebiegająca akcja w innym miejscu (do czasu). Niektóre wydarzenia jawią się jak z jakiegoś horroru, przez co można dostać niezłej schizy. Wielokrotnie będziemy pytać się samych siebie:
"Co do jasnej cholery tu się dzieje!?". Scenariusz jest niezwykle dokładny i świetnie napisany, więc nie ma mowy o zgrzytach w produkcji. Wszystko jest świetnie wyważone i w jak najlepszym stopniu ze sobą współgra. Twórcom udało się zgrabnie ze sobą połączyć rozmaite gatunki, dzięki czemu otrzymujemy niecodzienny miks, który urzeka nas swoją oryginalnością. Warto jeszcze wspomnieć, że całość powstała na podstawie trylogii napisanej przez Blake’a Croucha. Pierwsze pięć odcinków nawiązuje do początku serii, czyli powieści "Pines", a kolejnych pięć jest wariacją o wydarzeniach z książek "Wayward" i "The Last Town" – następnych tomów. W Polsce seria ukazała się pod tytułami: "Wayward Pines: Szum" (tom 1), "Bunt" (tom 2) i "Krzyk" (tom 3).

Pod względem aktorskim produkcja również prezentuje się na bardzo wysokim poziomie. Na pierwszym planie mamy świetnego Matta Dillona, który jako agent Secret Service bada zaginięcia kolegów. Jest to postać niezwykle złożona, z burzliwą przeszłością, o której nie tak łatwo zapomnieć. Równie dobrze prezentuje się Malissa Leo jako budząca grozę pielęgniarka oraz Carla Gugino – chwilowa miłostka Burke’a. W bardziej epizodycznych rolach pojawiają się: Toby Jones jako tajemniczy Dr. Jenkins, Shannyn Sossamon jako żona Ethana, Terrence Howard w roli demonicznego szeryfa Pope’a, Hope Davis jako dziwaczna nauczycielka, Siobhan Fallon jako sekretarka szeryfa oraz Reed Diamond jako mąż Kate. Charlie Tahan oraz Sarah Jeffrey jako przedstawiciele młodszej części obsady również prezentują się świetnie.

Produkcja wyróżnia się niesamowitym klimatem, który z początku balansuje na granicy grozy i psychozy. Świetnie buduje napięcie i wprowadza mrok do opowieści. Efekty specjalne prezentują się na wysokim poziomie wraz z klimatyczną muzyka i dobrymi zdjęciami. Całość jest bardzo solidnie wykończona.

Przygoda z "Miasteczkiem Wayward Pines" okazała się dla mnie niesamowitym zaskoczeniem, gdyż nie podejrzewałem, że serial tak mnie wciągnie. Oczywiście stoi za tym ciekawa i intrygująca fabuła, wartka akcja, oryginalny klimat i szokujące zdarzenia ekranowe. Choć zakończenie nadal nie daje mi spać spokojnie (ponoć różni się od książkowego), to wraz z upływem czasu zaczynam się do niego coraz to bardziej przekonywać. Dostrzegam w nim genialne posunięcie, które mimo że jest naprawdę szokujące, to jednak może okazać się prawdziwe. Być może cały ten zgiełk został spowodowany faktem, że przywykliśmy już do szczęśliwych zakończeń, przez co ciężko nam zaakceptować inne. Dla mnie jest to przynajmniej miła odmiana.







Miasteczko wymagające poświecenia



Ocena sezonu: 7,1

Dr. Theodore Yedlin to człowiek sukcesu. Ma dobrze płatną pracę, piękną żonę oraz to czego sobie zapragnie. Choć jego życie nie jest idealne, to jednak stara się robić co w jego mocy, aby nie zostać sam. Pewnego dnia dr. Yedlin budzi się w dziwmy miasteczku o nazwie Wayward Pines, które jest w trakcie rebelii. Zagubiony i pełen nurtujących pytań doktor będzie musiał odnaleźć się w nowej rzeczywistości, która wcale nie jest kolorowa...

Niezwykle enigmatyczne oraz pełne grozy miasteczko o dumnej nazwie Wayward Pines po raz pierwszy pojawiło się na kartach powieści Blakea Croucha, który w stworzonej przez siebie trylogii ukazał nam miejsce, w którym dzieje się wiele rzeczy sprzecznych z jakimikolwiek zasadami. Krytycy ochrzcili jego serię mianem nowego Twin Peaks, z racji niezwykle tajemniczej atmosfery, zawiłej fabuły oraz grozy wylewającej się z ekranu. Właśnie taki był pierwszy sezon "Miasteczka Wayward Pines" stworzonego przez stację Fox, który okazał się jednym z lepszych zeszłego roku. Choć z początku serial był przewidziany jako jedno sezonowa przygoda, to jednak z czasem włodarze stacji postanowili kontynuować tę historię. Wysoka oglądalność i dobre recenzje zrobiły swoje, ale czy druga seria okaże się godnym następcą?

Na to pytanie będzie mi trudno odpowiedzieć, albowiem nowa seria zdecydowanie różni się od poprzedniej. W sezonie pierwszym królowała, tajemnica, intryga, schizowy klimat, charyzmatyczni bohaterowie oraz groza, która nieustannie nam towarzyszyła. Jednakże z końcem opowieści wszystko zostało nam już wyjaśnione, a wątki zostały zamknięte w satysfakcjonujący sposób. Nawet pomimo tak szokującego i otwartego zakończenia trzeba przyznać, że seria sprawiała wrażenie kompletnej. Jednakże wraz z decyzją o przedłużeniu serialu zrodziło się wiele pytań odnośnie tego w jakim kierunku potoczy się ta historia. Trzeba przyznać, że twórcy niejeden raz są nas zaskoczą, ale potencjału opowieści nie wykorzystali. Zacznijmy od tego, że głównym bohaterem nowego sezonu nie jest Ethan Burke, ale dr. Theodore Yedlin, który pojawia się w miasteczku w czasie rebelii prowadzonej przez Bena Burkea. Skołowany i zagubiony doktor powoli odnajduje się w tym małym miasteczku, ale nie dane mu będzie zaznać spokoju... Zmiana głównego bohatera na innego to strzał w kolano, ale niestety twórcy nie mieli innego wyjścia. Wraz z nowym sezonem dochodzi również do obsady wiele nowych twarzy, a postacie znane z pierwszej serii schodzą na drugi plan okazyjnie pojawiając się raz za czasu. Jednakże główny wątek dotyczy potyczek dr. Yedlina oraz w dużym stopniu skupia się na samym mieście. We wcześniejszej serii prym wiodły inne wątki. Teraz liczy się przetrwanie miasta oraz ochrona mieszkańców przed zagrożeniem z zewnątrz. Fabuła prezentuje znacznie słabiej niż poprzednio, ale nie można mówić o wielkiej tragedii. Jest ciekawa, wciągająca i pełna zaskakujących zdarzeń, które nie dość, że napędzają serial, ale również tworzą coraz to więcej nowych i szokujących zdarzeń. Niestety to już nie to samo co mogliśmy oglądać w sezonie pierwszym. Wielka tajemnica, którą było samo miasteczko została już odkryta, a więc życie w Wayward Pines odbywa się na całkiem innych warunkach. To samo tyczy się nas widzów, albowiem nic nie jest już takie samo. Ta drastyczna zmiana może być dla niektórych ciężkim orzechem do zgryzienia, albowiem klimat poprzednich epizodów już do nas nie powróci. Pomimo faktu, że akcja dzieje się w tym samym miasteczku cała reszta jest już czymś zupełnie innym. To całkiem nowa historia. Opierająca się na innych zasadach, poruszająca inne wątki oraz charakteryzująca się odmiennym klimatem. Przyznam szczerze, że ciężko jest się odnaleźć po całkowitym przemianowaniu serialu na coś całkiem nowego, ale z drugiej strony nowe oznacza tajemnicze. I rzeczywiście drugi sezon "Miasteczka Wayward Pines" jest niezwykle zagadkowy, ale pod kompletnie innym względem. Choć wątek ten nie może się równać z tym już dobrze nam znanym, to jednak okazuje się być na tyle intrygujący by bez większego problemu zachęcić nas do sięgnięcia po kolejne epizody. Oprócz tego twórcy szczegółowo wchodzą w problematykę miasteczka oraz jego mieszkańców dzięki czemu mamy ukazane mechanizmy jakie rządzą miastem. Tematy te posiadają dużą rozpiętość od problemu z żywnością, aż po "obowiązki" młodego pokolenia, które jest zmuszane do robienia rzeczy wbrew własnej woli. Na plus zdecydowanie należy zaliczyć również liczne retrospekcje ukazujące nam Davida Pilchera oraz jego pogoń za niemożliwym, które pokazują nam historię miasteczka w jeszcze bardziej szczegółowy sposób niż poprzednio. Zresztą w pierwszym sezonie nie byłoby na to czasu. Niestety nowy sezon nie jest tak dobry jak pierwszy i to jesteśmy w stanie pojąć już z samego początku. Fabuła pomimo płynności i lekkości daje wyraźnie do zrozumienia, że jest o poziom niższa niż ostatnio oraz jest znacznie mniej bogatsza w treść. Zaskakujące zwroty akcji choć potrafią nieźle namieszać, to niestety czasem sprowadzają historię na manowce. Niektóre wątki zakończyły się zbyt szybko i niedbale przez co trudno mówić o nich, że były wiarygodne, albowiem sprawiają wrażenie stworzonych na odczep się. A znani z pierwszej serii bohaterowie pojawiają się na ekranie z reguły po to, aby definitywnie zakończyć ich wątek. Te bolączki stwarzają ogromną przepaść pomiędzy dwoma seriami co automatycznie sprowadza się do tego, że pomimo wielu plusów drugi sezon jednak rozczarowuje. Choć twórcom udaje się utrzymać opowieść w dobrym tonie, to jednak mam wrażenie, że nie do końca dopracowali scenariusz produkcji. Szkoda, ponieważ mogło być lepiej. Potencjał był, ale go nie wykorzystano.

Bohaterowie nowego sezonu również różnią się od sylwetek z poprzedniej serii, albowiem w ich głowach krążą zdecydowanie inne zmartwienia niż poprzednio. Jednakże od tamtego czasu wiele się zmieniło co w efekcie doprowadziło do takiego stanu rzeczy. Dr. Yedlin to ciekawa postać, która tak samo jak Ethan Burke nieco zamiesza w Wayward Pines, jednakże nie oczkujcie po tej postaci charyzmy jak u Burkea. To bardziej stonowana i sztywniejsza sylwetka, która jednak potrafi zawalczyć o swoje oraz przysłowiowo wgryźć się komuś w skórę. Ostatecznie bohater odgrywany przez Jasona Patricka da się lubić, a z czasem można się nawet do niego przekonać. Zaraz opok Patricka mamy Toma Stevensa jako Jasona Higginsa – przywódce miasta, który jest spadkobiercą Pilchera. Poczynania tej postaci są bardzo intrygujące, albowiem nasz bohater ewidentnie nie radzi sobie z narzuconym na niego brzemieniem. Na pierwszym planie mamy również Nimrat Kaur jako Rebeccę Yedlin, żonę Theo, która odegrała znaczącą rolę dla miasteczka. Na ekranie pojawiają się również Josh Helman jako Xander Beck, Kacey Rohl jako Kerry Campbell, Hope Davis jako Megan Fisher oraz Djimon Honsou jako Christoper "C.J." Mitchum. Pod względem aktorskim serial prezentuje się dobrze, ale do jakości znanej z pierwszej serii dużo mu brakuje.

Od strony technicznej nowy sezon prezentuje się bardzo dobrze. Mamy dobre zdjęcia, ciekawą muzykę oraz dobre efekty specjalne. Na uwagę zasługują również scenografia oraz kostiumy. Niestety to co charakteryzowało serial czyli gęsty, mroczny, pełen grozy i tajemnicy klimat bezpowrotnie zniknął. Jako że produkcja stała się całkiem inną bądź nową opowieścią co innego odpowiada za budowę serialowej atmosfery. Ta nowa choć nie jest taka zła, to jednak to już nie to samo. Na uwagę zasługuje jeszcze lekki i dobrze wyważony humor.

Podsumowując drugi sezon "Miasteczka Wayward Pines" to całkiem lekka, przyjemna i intrygująca opowieść, która potrafi nas wciągnąć w wir wydarzeń ekranowych. Niestety nie jest to już to samo miasteczko znane nam z poprzedniego sezonu. Tym razem fabuła jest znacznie słabsza i uboższa w treść, akcja nie tak porywająca jak ostatnio, a wątek główny nie może się równać z tym z serii pierwszej. Do tego mamy jeszcze całkiem nową obsadę, inny klimat oraz nie do końca dopracowane niektóre wątki. Wszystko to sprawia wrażenie jakby sezon nie był do końca przemyślany. Jednakże pomimo tego wszystkiego oglądając serial można się całkiem dobrze bawić. To już nie ten sam poziom co przy pierwszym sezonie, ale wciąż jest to przyjemny serial. Czuję do niego pewnego rodzaju sentyment i być może dlatego też staram się dostrzec w nim jak najwięcej pozytywów. Jednym z ostatnich plusów serii jest dla mnie zakończenie, które ciekawie kończy tę opowieść, a z drugiej strony jest tak samo otwarte jak końcówka zeszłego sezonu. Gdzieś przeczytałem, że producent M. Night Shyamalan ma pomysł na trzeci, a zarazem ostatni sezon. Czy coś z tego wyjdzie, wkrótce się przekonamy.

Zapraszamy do lajkowania naszego profilu na facebook'u abyście zawsze byli na bieżąco z recenzjami.

Akcja "Magic Mike XXL" rozgrywa się trzy lata po tym, jak Mike, będąc u szczytu sławy, zakończył karierę striptizera. Teraz pozostali członkowie Kings of Tampa są gotowi skończyć z tym zajęciem. Chcą to jednak zrobić w swoim stylu: wystąpić w Myrtle Beach ostatni raz, z wielką pompą, i zaprosić na scenę legendarną gwiazdę — Magic Mike’a. W drodze na ostatnie przedstawienie z kilkoma postojami w Jacksonville i Savannah, które mają służyć odbudowaniu starych przyjaźni i nawiązaniu nowych, Mike i jego koledzy opanowują nowe ruchy i na różne sposoby rozprawiają się z przeszłością.

gatunek: Komedia,
produkcja: USA
reżyser: Gregory Jacobs
scenariusz: Reid Carolin
czas: 1 godz. 55 min.
zdjęcia: Steven Soderbergh
rok produkcji: 2015
budżet: 14,8 miliona $ 
ocena: 6,1/10










Nie łatwo zapomnieć o przeszłości


Gdybym postanowił zobaczyć "Magic Mikea" o wiele wcześniej niż dzień przed wybraniem się do kina na kontynuację to mógłbym śmiało powiedzieć, że nie ma mowy o żadnej kontynuacji. Film ten był nudny i głupi. Kompletnie pusty jeśli chodzi o jakiekolwiek zaintrygowanie widza tematem. Postacie słabo nakreślone, a całość niezwykle miałka. Szczerze powiedziawszy cierpiałem idąc na "Magic Mikea XXL" do kina gdyż przypuszczałem, że będzie to film jeszcze gorszy niż jego poprzednik z 2012 roku. O dziwo myliłem się.

Mike wraz z kolegami rusza w trasę do Myrtle Beach na konwent striptizerów, aby po raz ostatni zaszaleć na scenie. No cóż, nie będę ukrywał, że główny trzon fabuły jest niezwykle prosty. Wręcz banalny. Który to już raz paczka przyjaciół rusza w trasę, aby zrobić coś po raz ostatni. Jak widzicie nic szczególnego. Gdyby twórcy na tym poprzestali moje przekonanie co do filmu byłoby jak najbardziej trafne. Jednakże oni postawili w filmie na postacie. Ich problemy, marzenia, zachcianki itd. Reżyser ukazuje nam tych samych bohaterów co w jedynce jednak nie są oni już tak beztroscy jak kiedyś. Tylko takich udają. Tak naprawdę każde z nich ukrywa w sobie pragnienie zmiany życia i robienia tego o czym marzą. Jak się okazuje bycie striptizerem to jedno, a radzenie sobie później z tym w życiu to co innego. Jedno wcale nie gwarantuje drugiego. Choć nasi bohaterowie mogą mieć przysłowiowo każdą kobietę to i tak wciąż nie znaleźli tej jedynej. Ta cała otoczka dotycząca striptizu itp. jest kompletnie przeniesiona na drugi plan. Zresztą twórcy podchodzą do tego tematu z całkiem innej strony przedstawiając nam jej ciekawszy punkt widzenia. Ukazują mężczyzn jako ludzi dających radość kobietom, a nie jako umięśnionych chłopów wyginających się tylko w samych stringach na scenie. Cały ten wulgarny kontekst został tutaj przemieniony na całkiem sensowny zamysł. Uważam to za największy atut tej produkcji.

W składzie aktorskim pojawiają się znane nam już gwiazdy z poprzedniej części. Oczywiście główne skrzypce znowu odgrywa Channing Tatum jako tytułowy Mike. Co ciekawe jest to jego jedna z lepszych ról niż to co można było oglądać np. w "Jupiter: Intronizacja". Powracają również: Matt Bomer, Joe Manganiello, Kevin Nash i Gabriel Iglesias. Pojawiają się również nowi aktorzy jak Adam Rodrigues, Amber Hart, Donald Glover oraz Jada Pinkett Smith.

Produkcja wyróżnia się bardzo lekkim i przyjemnym klimatem dzięki czemu bezproblemowo się ją ogląda. Nie można się nudzić jak to było w przypadku pierwszej części. Mamy także dobre zdjęcia oraz przystępny humor.

Całość okazała się miłym zaskoczeniem gdyż jak już wcześniej wspomniałem nie byłem zachwycony pójściem na seans. Po obejrzeniu zwiastuna myślałem nawet, że będzie to coś w stylu "Step Up" tylko w wersji bardziej erotycznej. Na szczęście twórcy nie poszli tą ścieżką przez co odnieśli swego rodzaju sukces. Choć film szału nie robi to ma kilka wartych uwagi elementów. Poza tym jest lepszy niż pierwowzór, a to już coś.


Zapraszamy do polubienia naszego fanpage na facebook'u abyście zawsze byli na bieżąco z recenzjami.